Prawo Unii Europejskiej
Sądy polskie mają obowiązek stosować prawo unijne. Prawo to nie jest jednolite - nie każdy przepis ma jednakową prawną doniosłość. Nie każdy nadaje się do bezpośredniego stosowania w poszczególnych Państwa członkowskich, w tym w Polsce. Po wielokroć konieczne jest wdrożenie dyrektyw Parlamentu Europejskiego i Rady do prawa wewnętrznego - czyli przyjęcie rozwiązań ustawowych, które implementują projekcje wynikające z dyrektyw. Nagłaśniane w mediach są opóźnienia polskiego ustawodawcy, niekiedy kilkuletnie, w przyjmowaniu takich wdrożeń. Nie zmienia to jednak faktu, że obywatele Unii Europejskiej i instytucje mające tu siedzibę, mogą czerpać pełnymi garściami z dorobku utrwalonych demokracji oraz ponad półwiecznego orzecznictwa Trybunału Sprawiedliwości. Jesteśmy gotowi do odjęcia współpracy także w tym zakresie. Swobodne posługiwanie się językiem angielskim pozwala na pełną komunikatywność.
Zapytaj prawnika..
Nie tylko w dbałości o zdrowie właściwa jest zasada, iż lepiej zapobiegać niż leczyć. Przed podjęciem decyzji, której skutki mogą dotyczyć Państwa majątku, warto skonsultować się ze specjalistą. Dotyczy to podpisywania umów czy składania wniosków o wydanie decyzji administracyjnych. Korzystnie jest ...
Zanim podpiszesz umowę
Już starożytni Rzymianie twierdzili: pacta sunt servanda - czyli umów należy dotrzymywać. Jeśli bank, deweloper, korporacja energetyczna czy wydawnictwo przedstawiają Państwu wzór umowy i twierdzą, że nie należy tam niczego zmieniać, trzeba do tego podchodzić ostrożnie. Bo bank na pewno umowy dotrzyma.